1 Березня 2019 року

Банк продає іпотечну квартиру: ризики для покупців озвучив Т.Герелюк

Аби якнайшвидше позбутися іпотечної квартири, банки під час її продажу іноді вдаються до певних процедурних хитрощів, які потім створюють значні проблеми добросовісним покупцям такої нерухомості.

Звичайна, на жаль, для українців ситуація: людина взяла в банку іпотечний кредит на придбання житла, але через погіршення фінансового становища не впоралася із зобов’язаннями. Фінансова установа через суд стягнула з позичальника заборгованість та звернула стягнення на предмет іпотеки (квартиру).

Судовим рішенням було встановлено чіткий порядок реалізації нерухомості на прилюдних торгах. Втім банк, нехтуючи визначеною процедурою, здійснив реєстрацію права власності за собою та виселив із житла боржника. Останній подав позов, але під час розгляду справи у суді фінансова установа продала квартиру третій особі.

Правову допомогу постраждалому у цій ситуації надавав адвокат Тарас Герелюк.

У зв’язку із порушенням порядку вчинення реєстраційних дій у лютому 2018 року було подано позов до банку та держреєстратора про визнання протиправним та скасування рішення реєстратора, зобов’язання не чинити перешкод у користуванні майном. Одночасно з позовом була подана заява про його забезпечення, у якій суд просили накласти арешт на квартиру, заборонити банку та будь-яким іншим особам вчиняти дії, пов’язані із володінням, користуванням та розпорядженням спірною нерухомістю, а також вжиттям заходів щодо виселення особи з цієї квартири до вирішення справи по суті. Первинно суд відмовив у задоволенні цієї заяви, але після апеляційного оскарження переглянув власну позицію та ухвалив позитивне для позивача рішення про забезпечення позову. Втім, як з’ясувалося, за цей час банк встиг реалізувати квартиру. Тепер вже банк подав апеляцію на рішення про забезпечення позову, оскільки на момент його ухвалення вже не був власником нерухомості.

«Ми виходили з того, що на момент подачі первинного позову до суду банк мав очевидний інтерес і наміри щодо найскорішого відчуження квартири в будь-який час до ухвалення рішення по суті справи, що згодом знайшло своє підтвердження – прокоментував ситуацію Т.Герелюк. – Між первинним власником і банком існує спір, предметом якого є квартира. Людина оспорює правомірність реєстрації прав власності на квартиру за банком, і відтак, невжиття заходів забезпечення позову може ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду».

Суд першої інстанції підтвердив таку позицію адвоката. З нею погодилися і в апеляції (рішення ухвалене 12 лютого 2019 року), лише зауваживши, що оскільки банк вже не є власником майна, він не може й вчиняти будь-які дії з спірним майном.

«Фактично банк переклав свої проблеми на покупця, який офіційно придбав квартиру, можливо й не розуміючи ризиків такої «вигідної» пропозиції, – зауважив Т.Герелюк. – Сам спір триває досі, але новий покупець отримав додаткові клопоти, які можуть перерости у значні проблеми».

Рішенням апеляційного суду на квартиру накладено арешт, а іншим особам заборонено вчиняти дії, пов’язані із набуттям у володіння, користування та розпорядженням спірним майном.