2 Березня 2021 року

Одноразове добровільне декларування активів: кого закон не зачепить

Протягом року, починаючи з 1 липня 2021 року, в Україні запланована «податкова амністія». Громадяни, які мали сплатити податки з доходів і не зробили цього у свій час, можуть добровільно задекларувати доходи та сплатити з них збір. Втім, більшості немає чого хвилюватися.

Верховна Рада найближчим часом розгляне проект Закону №5153 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», внесений Президентом. Документ нещодавно був зареєстрований у парламенті, а нардепи проголосували за скорочений порядок його розгляду.

Можливість пройти через податкову амністію надається усім порушникам законодавства, які з різних причин раніше приховали доходи, крім держслужбовців, що мали обов’язок здавати декларації відповідно до законодавство про запобігання корупції.

Після одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізична особа буде зобов’язана сплатити збір – 5% чи 9% від вартості задекларованих активів залежно від місця їх знаходження (в Україні чи закордоном). Якщо це буде зроблено, держава гарантує відсутність претензій до особи з боку правоохоронних органів.

Втім, більшість громадян України це декларування не зачепить. Адже Президент передбачив у проекті свого роду прожитковий мінімум, нижче якого використовувати процедуру декларування немає сенсу (презюмується, що усі податки сплачені).

Отже, громадянам можна буде не декларувати:

– квартиру до 120 кв. м. чи майнові права на неї або відповідні права на будинок до 240 кв.м.;

– нежитлові будівлі некомерційного призначення до 60 кв. м.;

– земельні ділянки в межах норм приватизації;

– один транспортний засіб особистого некомерційного використання;

– інші активи, сумарною до 400 тис. гривень.

Щоправда, держава пробачить не всяку автівку. Транспортний засіб для перевезення 10 осіб i більше доведеться задекларувати. Так само очей податківців не омине  легкового автомобіля з робочим об’ємом циліндрів двигуна більш як 3 000 куб. см та/або середньоринковою вартістю понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року. Також під декларування потрапляють мотоцикли із робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см, літаки, гелікоптери, яхти та катера.