22 Лютого 2021 року

Без обмежень у часі та кількості: адвокатам гарантували побачення з клієнтами, що перебувають у місцях несвободи

Адвокати матимуть доступ до своїх клієнтів, що знаходяться у місяцях несвободи, з 7:00 до 20:00 сім днів на тиждень. А в разі відмови підозрюваного або обвинуваченого від захисту, він повинен буде таке рішення повідомити особисто адвокату.

Верховна Рада ухвалила в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення доступу захисника до особи, яка має право на захист» (на базі проекту № 2063 від 04.09.2019).

Зміни, зокрема, внесені до Кримінально-виконавчого кодексу. Так, засудженому (в тому числі такому, що перебуває на лікуванні або поміщеному у карцер) гарантується право на правову допомогу та конфіденційні побачення із захисником без обмеження в часі та кількості у робочі, вихідні, святкові, неробочі дні з 7 години до 20 години за власною ініціативою та/або ініціативою особи, на побачення з якою він має право.

При цьому, якщо ініціатором побачення є адвокат, а засуджений відмовляється від такого побачення, в тому числі письмово, адміністрація установи відбування покарань (адміністрація закладу охорони здоров’я), все одно зобов’язана організувати зустріч із засудженим. Останній має особисто повідомити свого повіреного про небажання його бачити. І лише в такому разі побачення припиняється.

Побачення є конфіденційним. Аудіо- та відеофіксація побачення та/або присутність на побаченні інших осіб можливі виключно за письмовою заявою захисника.

Аналогічні за змістом норми внесені до Закону «Про попереднє ув’язнення».

Також коригується процедура відмови від захисника в рамках кримінального процесу. Згідно з оновленою редакцією частини другої статті 54 КПК, якщо підозрюваний, обвинувачений наполягає на відмові від захисника, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд зобов’язані організувати зустріч захисника з підозрюваним, обвинуваченим. У разі якщо підозрюваний, обвинувачений особисто та безпосередньо повідомляє захиснику про небажання мати захисника, заміну захисника після конфіденційної розмови із захисником, така відмова або заміна фіксується у протоколі процесуальної дії або журналі судового засідання.