29 Квітня 2021 року

Недостовірне декларування до 27 жовтня 2020 року: кримінальні провадження мають бути закриті

У разі втрати чинності в цілому статтею або частиною статті Особливої частини КК, яка встановлювала кримінальну відповідальність за певне діяння, внаслідок визнання її неконституційною Конституційним Судом України суд скасовує обвинувальний вирок чи ухвалу і закриває кримінальне провадження.

На це звернув увагу Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові у справі №266/3090/18, текст якої нещодавно з’явився у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Особу було визнано винною у неподанні декларацій за 2016 та 2017 роки та засуджено за ст.366-1 (Декларування недостовірної інформації) Кримінального кодексу. Але ця норма відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.10.2020 р. N 13-р/2020 була визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною). Пізніше дана стаття Кодексу була виключена згідно із Законом від 04.12.2020 р. N 1074-IX), що набрав чинності 30 грудня 2020 року.

Касаційний кримінальний суд уточнив, що діяння може вважатися кримінальним правопорушенням лише за умови, якщо воно визнається таким чинною нормою «Особливої частини» КК. Утрата такою нормою чинності унеможливлює її застосування до діянь, які раніше визнавалися злочином.

Верховний Суд також звернув увагу на те, що за змістом п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК кримінальне провадження закривається в разі, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою. Хоча буквальний зміст цієї норми не вказує на необхідність закриття кримінального провадження внаслідок визнання неконституційним закону, який встановлював кримінальну караність діяння, однак така необхідність вбачається з юридичних наслідків ухвалення відповідного рішення Конституційним Судом України. Вони є аналогічними наслідкам набрання чинності законом, яким скасовується кримінальна караність діяння.