24 Вересня 2018 року

Михайло Гончаров попередив порушення прав особи, не допустивши розслідування in absentia

Відомості щодо оголошення особи у міждержавний або міжнародний розшук – обов’язкова умова для початку здійснення спеціального досудового розслідування. Суд має переконатися в тому, що підозрюваного немає на території України, що він знаходиться у розшуку.

На цю вимогу ст. 297-2 Кримінального процесуального кодексу звернув увагу суду старший партнер АБ «Дроздова та партнери» Михайло Гончаров. Адвокат представляв інтереси особи, підозрюваної у вчиненні особливо тяжкого злочину, щодо якої слідчий подав клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia).

Клопотання розглядалося у Шевченківському районному суді м. Києва. За твердженням слідства, особа не проживала на території України, тому існувала потреба у проведенні і завершенні досудового розслідування та спрямування обвинувального акту до суду.

«Дослідивши матеріали, ми встановили кілька порушень вимог КПК, – розповів М.Гончаров. – Зокрема, до матеріалів не було долучено документу про оголошення особи у міжнародний або міждержавний розшук. А це є обов’язковою умовою в підтвердження того, що її немає на території України і що вона офіційно у розшуку і тому досудове розслідування має провадитись за спеціальною процедурою».

За результатами розгляду, суд відмовив стороні обвинувачення у задоволенні клопотання.

Нагадаємо, відповідно до ст. 297-4 КПК слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання.