5 Вересня 2018 року

Що робити, якщо Момо виявилося в смартфоні вашої дитини: поради Михайла Гончарова

Слідом за «Синім китом», ЗМІ поширюють інформацію про нову небезпечну гру для підлітків «Момо». Через WhatsApp дитині надсилають фотографії зі сценами насильства і жорстокі «завдання», останнім з яких стає суїцид.

Як себе правильно поводити батькам, які виявили в смартфоні свого чада цього монстра, – виданню «Сегодня» розповів старший партнер АБ «Дроздова та партнери» адвокат Михайло Гончаров.

«З правової точки зору дії, пов’язані з розсилкою небезпечного для життя підлітка спаму, підпадають під дію статті 120 (Доведення до самогубства) Кримінального кодексу України, – зауважив він. – Причому вчинення цього злочину щодо неповнолітнього є обтяжуючою обставиною і карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років». Експерт також зазначив, що згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України досудове розслідування за такими фактами проводять органи Національної поліції.

Чотири простих кроки, на думку М.Гончарова, можуть не тільки врятувати життя вашій дитині, а й попередити скоєння протиправних дій відносно інших. А ось бездіяльність і відсутність віри батьків в справедливий результат породжує безкарність і появу нових і нових жертв.

Отже, батькам, які виявили «Момо», «Синього кита» або будь-яку іншу небезпечну гру, необхідно:

  1. Зберегти (зробити скріншоти або сфотографувати) переписку, яка велася невідомими з дитиною. Також важливо зафіксувати будь-яку інформацію з цього приводу: крім тексту повідомлень, важливо записати дати з’єднань, номери телефонів, найменування і картинки з фото абонентів, нехай навіть вигадані, які спілкувалися з дитиною.
  2. Звернутися на прийом до лікаря-психіатра або психолога для фіксації того, що сталося, а також з метою виявлення можливих порушень психіки або відхилень після такого спілкування, постановки діагнозу. У лікаря обов’язково потрібно отримати довідку про результати візиту.
  3. Написати в територіальний відділ поліції заяву про вчинення злочину. Згідно статті 214 Кримінального процесуального кодексу України протягом 24 годин слідчий зобов’язаний внести інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань про такий факт і почати розслідування.
  4. Звернутися після початку розслідування з заявою до слідчого про визнання вас і дитини потерпілими. Це дає право самостійно або із залученням адвоката як представника потерпілої сторони збирати докази, подавати клопотання, робити заяви, подавати скарги.

Такі дії ініціюють розслідування факту спроби доведення до самогубства і пошук злочинців для подальшого притягнення їх до кримінальної відповідальності.