3 Жовтня 2018 року

Якщо книгу скарг скасують: як споживачеві захищати свої права нагадав Михайло Гончаров

Припинення існування книги скарг і пропозицій жодним чином не позначиться на обмеженні прав споживача або механізмів захисту його порушених прав.

У цьому впевнений старший партнер АБ «Дроздова та партнери» Михайло Гончаров, разом з яким видання «СЕГОДНЯ» розбиралося з ініціативою скасування книги скарг і пропозицій в українських магазинах, ресторанах і кафе. Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало відповідний проект постанови Кабміну «Про внесення змін до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів».

Споживач не постане один на один зі своєю проблемою, якщо Книгу відгуків і пропозицій скасують. На сьогодні є достатньо інструментів захисту прав, говорить М.Гончаров

Українець може звернутися до Держпродспоживслужби, на Урядову гарячу лінію, до Державної фіскальної служби, місцевих органів влади, суду або залишити відгук в інтернеті. Це дуже дієвий механізм виправлення проблеми, каже Гончаров. В умовах конкуренції підприємці самі зацікавлені поліпшувати якість обслуговування.

У всіх країнах ЄС, крім Польщі, Книги скарг немає, зазначає адвокат: «Особливу увагу в ЄС приділяють захисту персональних даних, а такі книги – відкриті документи, і персональні дані авторів скарг не захищені».

За ст. 4 закону «Про захист прав споживачів» кожен українець може вимагати компенсацію за зіпсований або дефектний товар, послугу. Він може звертатися до суду або до інших державних органів. Також споживачі можуть письмово звертатися на адресу керівника певного закладу. А він повинен не тільки відреагувати, але і письмово повідомити про результати розгляду звернення.

Якщо ж реакції не буде, то це привід звернутися до суду, говорить адвокат. Головне мати докази, фото- або відеофіксацію порушень. Тут на допомогу може прийти і Держпродспоживслужба. Її повноваження досить впливові. Наприклад, вона може закрити магазин або ресторан, в якому порушують норми законів.