14 Вересня 2018 року

Заборона народної медицини порушує стандарти ЄС, – Олена Дроздова

Ідея заборони реклами та фактичного надання медичної допомоги методами народної медицини не лише позбавляє вибору потенційних пацієнтів, але й порушує ряд норм європейських міжнародно-правових актів.

Таку думку виданню «Закон і Бізнес» висловила заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України, директор АБ “Дроздова та партнери” Олена Дроздова, коментуючи нещодавно зареєстрований у Верховній Раді проект закону №9062 «Про внесення змін до деяких законів України».

Експерт, зокрема, звернула увагу на ст. 2 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка гарантує кожному право на життя. «ЄСПЛ часто тлумачить право на доступ до медичної допомоги саме в матеріальному контексті права на життя, – пояснила О.Дроздова. – Так, наприклад, до його складових можна віднести і право обирати заклад надання медичної допомоги, право брати участь в різних видах експериментального лікування та давати згоду на проведення тих чи інших медичних процедур».

Також адвокат зауважила, що право обирати методи поліпшення власного здоров’я та способи лікування отримало закріплення й у ст. 5 Європейської хартії прав пацієнта, де передбачено, що кожен має право на свободу вибору між різними медичними процедурами та закладами (фахівцями) на підставі адекватної інформації.

«Більше того, Україна взяла на себе зобов’язання забезпечити найбільш повний і ефективний досяжний рівень здоров’я своїм громадянам, коли ратифікувала Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права», – вказала О.Дроздова.

За її словами, ЄСПЛ неодноразово констатував порушення права на життя людини саме в розрізі незабезпечення державою умов для отримання медичної допомоги. Як приклад, адвокат навела рішення у справі «Центр правових ресурсів від імені Валентина Кампеану проти Румунії».

«Негативне ставлення до нетрадиційної медицини – це прояви старого радянського мислення, яке відкидало все, що не узгоджувалося з державними планами. Нашим законодавцям краще було б подбати про те, як взяти галузь нетрадиційної медицини під опіку, адмініструвати її і стежити за результатами, аніж забороняти, позбавляючи хворих, можливо, останньої надії на життя», – резюмувала О.Дроздова.