27 Лютого 2020 року

Адвокат як суб’єкт фінмоніторингу: що варто знати

Вже за два місяці, 28 квітня 2020 року, набере чинності Закон № 361—IX про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, який, в тому числі, зачепив стосунки між адвокатом та його клієнтом. Що захисникам слід мати на увазі?

Адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, увійшли до системи фінансового моніторингу, яка в свою чергу складається з первинного та державного рівнів. Тепер АО, АБ та адвокати є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу.

Суб’єкт первинного фінансового моніторингу має доволі широке коло обов’язків. Серед них, зокрема:

– здійснювати належну перевірку клієнтів (нових та існуючих);

– забезпечувати моніторинг фінансових операцій клієнта (у тому числі таких, що здійснюються в інтересах клієнта);

– забезпечувати виявлення, зокрема з використанням засобів автоматизації, фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу.

Аналіз таких обов’язків свідчить про накладення на адвокатів додаткового бюрократичного тягаря, а також фактично ускладнює формування довірливих відносин з клієнтом, особливо якщо в їх основу законодавець намагається покласти певні підозри.

Докладно про всі актуальні питання Закону 361—IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» читайте в статті «Адвокат – суб’єкт первинного фінансового моніторингу», підготовленій для видання «Закон і Бізнес»членом комісії з питань правової реформи при Президентові Олександром Дроздовимта  директором АБ «Дроздова та партнери» Оленою Дроздовою.