4 Жовтня 2019 року

Адвокати домоглися зміни судом запобіжного заходу для «білоруського шпигуна»

Суд задовольнив клопотання сторони захисту та змінив громадянину Білорусі, якого обвинувачують у шпигунстві (ст. 114 КК), запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов’язання.

Таке рішення ухвалив Новозаводський районний суд Чернігова, що розглядає гучну справу «білоруського шпигуна». У команді, що формує правову позицію, працюють директор АБ «Дроздова та партнери» Олена Дроздова, а також адвокати Тарас Герелюк, Олександр Вольвак та Василь Олійник.

«Кримінальне провадження триває більше двох років і весь цей час підозрюваний знаходився під вартою, – розповів Т.Герелюк. – Нам вдалося переконати суд, що з урахуванням фактичних даних, зібраних у справі,  подальше застосування найсуворішого запобіжного заходу не відповідає меті та підставам, визначеним для такого запобіжного заходу Кримінальним процесуальним кодексом».

Нагадаємо, відповідно до ст. 177 КПК метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити вказані вище протиправні дії.

«Український кримінальний процес, на жаль, успадкував риси радянського підходу до розслідування злочинів, де сторона обвинувачення за жодних обставин не визнає своїх помилок. Тому у разі, коли на стадії досудового розслідування підозрюваному обмежують свободу, шансів повернути собі добре ім’я у нього майже не залишається, – зауважила О.Дроздова. – Саме тому зміну судом запобіжного заходу нашому клієнту з тримання під вартою на особисте зобов’язання (особливо в такій складній справі) ми можемо розцінювати як добрий знак та сподіватися в перспективі на повне виправдання людини».