28 Січня 2021 року

Бюро економічної безпеки: чим займатиметься наступник податкової міліції

Верховна Рада ухвалила в цілому Закон «Про Бюро економічної безпеки України». За документ, який визначає правові основи діяльності нового правоохоронного органу, що протидіятиме злочинами в сфері економіки, проголосували 242 народних депутати.

Очікується, що з утворенням БЕБ, наступника податкової міліції, до нього мають бути передані повноваження економічних підрозділів Нацполіції та Служби безпеки України.

Основними завданнями Бюро економічної безпеки України відповідно до ухваленого закону (з урахуванням внесених під час доопрацювання поправок) є:

1) виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;

2) оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їх мінімізації та усунення;

3) надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;

4) забезпечення шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;

5) збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їх виникненню в майбутньому;

6) планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;

7) виявлення та розслідування правопорушень, пов’язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;

8) складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності прийняття ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.

Передбачено, що з БЕБ співпрацюватиме Держфінмоніторинг, який передаватиме новому правоохоронному органу свою інформацію, у тому числі узагальненні матеріали. Також БЕБ отримає доступ до реєстрів та систем НКЦПФР.

Бюро здійснюватиме оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування у межах передбаченої законом підслідності, розшук осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду або ухиляються від відбування кримінального покарання за вчинення кримінальних правопорушень.

Крім власне регулювання правових основ діяльності нового органу, законом уносяться зміни до чотирьох десятків інших законодавчих актів, в тому числі, до Кодексу про адміністративні правопорушення, Кримінального та кримінального процесуального кодексів, законів «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про запобігання корупції», «Про судоустрій та статус суддів», «Про Державне бюро розслідувань», «Про Національну поліцію».

Закон ухвалений на базі проекту №3087-д від 02.07.2020.