13 Липня 2018 року

Демон «6688»: перспективи блокування сайтів в Україні оцінила Олена Дроздова

Питання про можливе блокування сайтів в Україні через прийняття проекту Закону №6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері» залишається відкритим.

Що так обурило спільноту, яка імовірність прийняття законопроекту, хто та за яких умов може блокувати сайти в Україні, – видання Opinion.biz цікавилося у директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Експерт зазначила, що зміни, передбачені законопроектом, можуть торкнутися не лише фізичних, але й юридичних осіб, і в обох випадках слід очікувати на негативні наслідки.

«Законопроект передбачає внесення змін, які стосуються як фізичних, так і юридичних осіб. Для перших негативні наслідки полягатимуть у тому, що прямо обмежується їхнє право на збирання, отримання та розповсюдження інформації, яку “якісь контролювальні органи” визнають небезпечною (хоча закон чітко не визначає, що саме це буде за інформація і які критерії її “небезпечності”), та те, що в процесі відстежування та відловлювання тих, хто поширює такий контент, звичайні користувачі, по суті, будуть простежуватися органами державної влади. А це, на хвилиночку, є порушенням низки особистих прав людини.

Щодо організацій, які займаються наданням інтернет-послуг та є утримувачами тих чи інших сайтів і соціальних мереж, то законопроект передусім б’є по їхній кишені та взагалі піддає ризику можливість діяльності, адже передбачає, що вони, по-перше, повинні встановити відповідне дороговартісне обладнання за власний рахунок, а, по-друге, потерпатимуть від постійних збоїв, неполадок та перевірок, які стануть неминучими в разі схвалення законопроекту», – розповіла О.Дроздова.

Оцінюючи наслідки блокування «Вконтакте», «Одноклассники» та «Яндекс», експерт висловила переконання, що на момент блокування російських ресурсів такі дії мали політичний підтекст, однак сама «відмова» фактично залишилася на власній совісті користувачів: хтось перейшов на нові платформи, інші просто увімкнули VPN.

«На той час такі дії передбачали насамперед політичний підтекст, спрямований на демонстрацію рішучої відмови України від усього російського, однак така “відмова” насправді відбувалася лише на рівні тих, хто прийняв це рішення. Пересічні українці просто-напросто перекочували до нічим не гірших соціальних мереж Facebook, Instagram та WhatsApp, де швидко відновилися всі найпопулярніші спільноти та блоги. Тобто змінилася лише форма. Інша ж частина українців, котрі не бажали покидати свої сторінки, обзавелися спеціальними програмами, які допомагають отримати доступ до заборонених ресурсів під доменним ім’ям іншої країни», – коментує О.Дроздова.

Відповідаючи на запитання, чи зможуть все ж прийняти дискусійний законопроект, О.Дроздова спрогнозувала два варіанти розвитку подій. «З урахуванням того, що наближається передвиборча кампанія, а отже, народні депутати кинуть усі свої сили та ресурси на “очищення карми”, сценарій вистави під назвою “Законопроект № 6688” може розвиватися в двох напрямках.

У першому головними дійовими особами будуть ті, хто, відстоюватиме неприпустимість прийняття законопроекту через його неправомірність. Тут головне буде впіймати хвилю народного обурення, яка вже покотилася внаслідок навислої загрози тотального контролю з боку держави особистого життя кожного, та вдало скористатися нею, виступивши з гучними гаслами.

У другому варіанті народні обранці повернуть законопроект на доопрацювання, демократизують його та приймуть, але з не з метою посилення національної кібербезпеки, а з метою потім використати нові засоби контролю для пропагування власних політичних ідей в рамках передвиборчої кампанії, адже заборонені та підчищені ресурси треба ж буде чимось наповнити», – зауважила адвокат.