4 Червня 2018 року

Договір оренди житла: про що варто подбати при його укладанні розповів Михайло Гончаров

За офіційними даними в Україні близько 1,4 млн осіб винаймають житло. Насправді ж число набагато більше. Точну кількість орендарів назвати ніхто не може. Одна з причин – 70% угод з оренди житла проводять в тіні.

Як зняти житло і не стати жертвою шахраїв, – видання “Сегодня” з’ясовувало у старшого партнера АБ «Дроздова та партнери» Михайла Гончарова.

Укладаючи договір оренди (вимоги встановлені главою 59 Цивільного кодексу), перш за все, необхідно пересвідчитися, що орендодавцем є власник житла. Для ідентифікації особи необхідно буде зазначити в договорі данні паспорту, ідентифікаційного коду та документу, що підтверджує право власності (зазвичай – свідоцтво про реєстрацію права власності). «Посилаючись на це, варто запитати оригінали цих документів, і впевнитися, що перед вами саме та особа, що може здавати житло, – говорить експерт. – Якщо власників декілька, потрібна буде письмова згода від кожного з них, що вони не заперечують проти оренди житла. Адже згодом може виявитися, наприклад, що один із них вирішив передати житло в оренду, а інші взагалі про це нічого не знали».

Також бажано, аби власник житла показав оригінали документів (квитанції, довідки, тощо), які свідчать про відсутність боргів    з оплати комунальних послуг. «У разі, якщо такі борги є, нюанси, пов’язані з їх погашенням слід окремо прописати в договорі, зазначивши при цьому конкретні суми. Інакше за умови невизначеності, можуть виникати конфліктні ситуації», – переконаний М.Гончаров.

Також він звернув увагу на положення статті 815 Цивільного кодексу України, згідно з якими збереження житла в належному стані відноситься до обов’язків наймача. «Якщо Ви бачите недоліки в роботі побутової техніки, наявність зламаної техніки чи приладів, пошкоджень на меблях чи іншому оздобленні квартири, вимагайте від орендодавця вказати про це в окремому акті прийому-передачі житла, – зауважив юрист. – І нехай цей акт буде зафіксований у договорі як його невід’ємний додаток. Знову ж таки, ви не відповідатимете за ті пошкодження майну власника житла, яке не наносили».

Звичайно, у договорі також мають бути викладені права та обов’язки наймача та наймодавця, строк дії договору, умови та порядок дострокового розірвання такого договору, вартість оплати за найм житла та порядок сплати.

Але існують і певні нюанси, які також варто врахувати: «Наймодавець може не дозволити тримати у помешканні домашніх тварин чи займатись підприємницькою діяльністю Тому ці нюанси за необхідності бажано врегулювати за власною ініціативою, не покладаючись на «стандартні умови», аби не надавати наймодавцю приводів для виселення за першої ліпшої нагоди», – радить М.Гончаров.