22 Листопада 2018 року

«Дроздова та партнери» допомогли іммігранту повернути валюту, конфісковану митниками

Конфіскація валюти, яка перевозилася через кордон з порушенням митних правил, є надмірною санкцією, непропорційною переслідуваній законній меті.

Такий висновок зробив Європейський суд з прав людини в одному із своїх нещодавніх рішень. Участь у формуванні правової позиції у справі та підготовці скарги брала директор АБ «Дроздова та партнери» Олена Дроздова.

Іноземець, який вирішив іммігрувати до України, продав своє майно та обміняв отримані кошти на долари США. Під час перевірки в аеропорту в нього було виявлено іноземної валюти на суму, удесятеро більшу, ніж дозволяло національне законодавство країни. На підставі національного законодавства суди за результатами розгляду справи ухвалили рішення про конфіскацію валюти.

«Посилаючись на статтю 1 Протоколу № 1 (захист власності) до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ми обгрунтували, що конфіскація була надмірною та непропорційною переслідуваній законній меті, адже гроші були отримані особою на законних підставах, – прокоментувала справу О.Дроздова. – Відтак, накладене стягнення було непропорційним вчиненому правопорушенню».

Суд у Страсбурзі погодився із доводами, вказаними у скарзі, констатував порушення ст. 1 Протоколу та наказав державі-порушнику компенсувати як матеріальну, так і моральну шкоду, завдану особі.

«Це рішення з урахуванням положень Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» ставить питання про відповідність Конвенції статті 461 Митного кодексу України – звернула увагу адвокат, – адже серед адміністративних стягнень за порушення митних правил український закон також передбачає можливість конфіскації іноземної валюти, яка стала предметом правопорушення, пов’язаного із порушенням митних правил».