17 Вересня 2018 року

ДТП з «евробляхою»: як отримати компенсацію розповіли юристи

Пригоди на українських дорогах за участю автомобілів з іноземною реєстрацією («евробляхами»), вже стали буденністю. Однак матеріальне питання відшкодування збитку в разі дорожньо-транспортної пригоди залишається відкритим. Як діяти потерпілому, щоб отримати компенсацію від винуватця – власника евробляхи?

За загальним правилом, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом. Але у випадку з «евробляхами» ситуація значно ускладнюється, оскільки вони зареєстровані за кордоном.

У задачі з’являються два варіанти вирішення в залежності від того, чи є поліс іноземної страхової компанії або він відсутній як такий. До того ж винуватець неприємної події може виявитися анонімним, коли він банально тікає з місця ДТП. Отже, як бути в такому випадку? До кого пред’являти претензії, як знайти винного, – відповіді на ці питання в статті для порталу AUTONEWS шукали директор АБ «Дроздова і партнери» Олена Дроздова і адвокат Лілія Ткачук.

У будь-якому випадку варто проявити максимальну пильність і зафіксувати якомога більше деталей – марка і модель, реєстраційний номер, особливі прикмети транспортного засобу і водія.

Надалі можна спробувати перевірити через МТСБУ (http://www.mtsbu.ua/ua/) наявність карти «зеленого поліса» у власника авто, і встановити, чи застраховане воно за кордоном. При цьому потрібно враховувати територію дії «зеленого поліса» авто-іноземця, а також його дійсність (він повинен бути дійсним на день ДТП).

МТСБУ зі свого фонду в такому разі може здійснити відшкодування вам витрат, понесених у зв’язку з ДТП, проте, тільки за наявності відповідних підтверджуваних розмір витрат документів (чеки та виписки з автосервісів).

Якщо ніякого поліса немає, в такому випадку необхідно звернутися в МТСБУ із заявою про отримання відшкодування. Для швидкого та належного розгляду звернення та подальшого відшкодування коштів потрібно сприяти МТСБУ у встановленні обставин при яких відбулося ДТП і надавати документи при отриманні листів з таким проханням. Звернутися в МТСБУ потрібно особисто або відправивши поштою лист не пізніше трьох днів з дня ДТП.

Також зауважимо, що МТСБУ здійснює виплати відшкодування витрат, понесених з вини водія авто на іноземних номерах тільки в конкретно встановлених розмірах. Вимоги про відшкодування сум, що перевищують граничні виплати МТСБУ, потрібно пред’являти безпосередньо до власника авто або його водія через суд (ст. 55 Конституції України та ст. 16 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що саме суд захищає права людини і робить це у спосіб, передбачений законом, одним з яких є відшкодування майнової шкоди та моральної компенсації). Це – вихід для тих, хто потрапив в порівняно сприятливу ситуацію і авто-винуватець виявилося застрахованим.