3 Липня 2020 року

Коли підприємство вправі не відповідати на запит податкової

Запит контролюючого органу про надання податкової інформації повинен містити конкретні підстави – чітко окреслені обставини, які свідчать про порушення платником податкового законодавства.

Про це у постанові у справі № 812/730/17 нагадав Верховний Суд у постанові від 11 червня 2020 року,текст якої нещодавно з’явився у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Через ненадання інформації на запит податкової на підприємстві Луганської області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку. Юридична особа звернулася до суду з вимогою визнати протиправними дії, пов`язані з проведенням такої перевірки. Суд задовольнив позов, пославшись на те, що у контролюючого органу не було підстав, визначених пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Головне управління ДФС у Луганській області наполягало, що однією із підстав для прийняття наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки підприємства стало ненадання останнім документів та пояснень до інспекції на їхній запит.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, який розглядав справу № 812/730/17, зокрема звернув увагу на п. 73.3 ст. 73 ПК, згідно з яким контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

За змістом наведеної норми письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків, зокрема, якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вказаним пунктом також передбачено підставу для звільнення платника податків від обов`язку надавати відповідь на запит, який складено з порушенням вищенаведених вимог.

Зі змісту вищенаведених норм права вбачається, що запит контролюючого органу про надання відповідної податкової інформації платником податків повинен містити конкретні підстави, тобто чітко окреслені обставини, які свідчать про порушення платником податкового законодавства. Без повідомлення вказаних фактів платник податків не має об`єктивної можливості надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження.

З урахуванням цього колегія суддів констатувала правильність висновку судів попередніх інстанцій, що в матеріалах справи відсутні докази надіслання податковою на адресу підприємства належним чином складеного письмового запиту, з чим пов`язано право контролюючого органу у подальшому призначити перевірку.