13 Листопада 2020 року

Неправильна кваліфікація: Верховний Суд указав на правила оскарження вироку в апеляції

Ст. 394 КПК містить положення  щодо апеляційного оскарження окремих судових рішень. Проте визначені там особливості не обмежують можливостей оскарження вироку з інших підстав, в тому числі, через неправильну кваліфікацію діяння.

Верховний Суд виніс постанову у справі №161/2026/20. Питання, що переглядала касаційна інстанція, стосувалося відмови апеляції у відкритті провадження на вирок суду особі, засудженої за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.185 (крадіжка) Кримінального кодексу.

Апеляційний суд відмовив у відкритті провадження за скаргою обвинуваченої особи у частині оскарження вироку з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювалися під час судового розгляду і дослідження яких було визнано судом недоцільним відповідно до положень ч.3 ст.349 Кримінального процесуального кодексу.

Але у Касаційному кримінальному суді ВС наголосили, що норми КПК не містять обмежень щодо оскарження в апеляційному порядку кримінально-правової кваліфікації дій, зокрема й у тих провадженнях, у яких під час судового розгляду суд першої інстанції застосував ч.3 ст.349 КПК і визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорювалися.

Тож, відмовивши обвинуваченому у відкритті провадження за його скаргою на вирок, апеляційний суд допустив істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, яке веде до скасування ухвали цього суду.

Повний текст рішення ККС ВС у справі №161/2026/20 можна переглянути за посиланням.