24 Квітня 2018 року

Отримати компенсацію за пошкоджене авто через яму реально, – Олена Дроздова

На даний час судова практика містить достатньо позитивних рішень у зв’язку із ДТП про відшкодування матеріальної (та навіть моральної) шкоди за ремонт авто внаслідок бездіяльності служб, які відповідають за стан дороги.

Таку думку в коментарі виданню «СЕГОДНЯ» висловила директор адвокатського бюро «Дроздова та партнери» Олена Дроздова, зауваживши, що для цього постраждалому доведеться докласти певних зусиль.

Експерт звернула увагу, що у даному питанні необхідно виходити із того, що згідно законодавства підставою для відшкодування збитків є наявність повного складу цивільного правопорушення, а саме:

– чиясь протиправна поведінка, дія чи бездіяльність;

– шкідливий результат такої поведінки – збитки;

– причинний зв’язок між протиправною поведінкою та збитками;

– вина правопорушника.

«Тому усі зусилля мають бути спрямовані на збір і фіксацію інформації про ці чотири елементи», – радить О.Дроздова.

Спочатку необхідно викликати поліцію. Вона дасть оцінку ушкодженням автомобілю, огляне проїзджу частину і з’ясує причину дорожньо-транспортної пригоди. «Саме дані, зафіксовані співробітниками поліції, стануть основою для доведення у суді факту цивільного правопорушення дорожніх служб і, передовсім найскладнішого елементу – причинно-наслідкового зв’язку між станом дороги та пошкодженням авто, – звернула увагу юрист. – Відсутність  цього зв’язку якраз і є основною причиною відмов у суді у задоволенні позовів».

Але не зайвим буде вжити додаткових заходів на допомогу нацполіції, переконана вона: залучити свідків, виміряти глибину вибоїни, зробити оглядовий та детальний фотознімки дороги. Робити це бажано одразу, щоб було максимальне охоплення всіх можливих доказів.

Ну і, звісно, слід визначити, хто саме має нести відповідальність. Погана якість доріг – це бездіяльність дорожніх служб, що мають підтримувати нормальний стан дорожнього покриття. Але яких дорожніх служб? Згідно з Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, затвердженими постановою Кабміну від 30.03.94 № 198, дороги державного значення перебувають у сфері управління служб Укравтодору. За місцеві дороги, що знаходяться в комунальній власності, відповідають комунальні дорожньо-експлуатаційні організації. На практиці згадані служби часто перекладають обов’язки по ремонту та утриманню доріг на комерційні структури, а ті – на свої дочірні підприємства.