19 Вересня 2019 року

Повернення майна підприємства після обшуку: що варто знати

Власникам бізнесу, який потрапив у поле зору чиновників, варто заздалегідь подбати про інструменти захисту свого майна від можливих (і далеко не завжди правомірних) посягань правоохоронних органів. Однією зі стандартних ситуацій є проведення обшуку, в ході якого вилучається майно та документи, що блокує подальшу діяльність підприємства.

У сторони обвинувачення існують «улюблені» статті Кримінального кодексу України, які дають можливість унести мінімально необхідну і вельми розмиту («невстановлені особи у невстановлений час…») інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати кримінальне провадження. Наявність провадження легалізує проведення слідчих дій, зокрема й обшуку.

«Перспектива репутаційних утрат та блокування діяльності навіть для прозорого бізнесу стають реальними проблемами, які в Україні традиційно вирішуються двома шляхами: або домовлятися про «закриття» питання з тими, хто створив проблему, або послідовно відстоювати у державних органах та судах чітко вибудовану правову позицію, – пояснює директор АБ «Дроздова та партнери» Олена Дроздова. – На жаль тих, хто обирає останній варіант, традиційно менше. Звісно, він дещо складніший, але це єдиний спосіб, який зменшує ризик повторення такої ситуації. Крім іншого, активна і відкрита позиція застосування правових інструментів захисту також ефективно знижує тиск на бізнес як глобальне негативне явище».

О.Дроздова відзначає, що значно зменшити можливі негативні наслідки можна трьома простими «запобіжниками»:

1) запровадити на підприємстві корпоративні правила безпеки, які стосуються зберігання документації та обігу інформації;

2) з урахуванням специфіки діяльності підприємства розробити рекомендації на випадок обшуку, провести навчання серед працівників щодо правил поводження та визначити відповідальних за ті або інші дії під час обшуку;

3) укласти договір з адвокатом, який у випадку проведення слідчих дій в офісі або на території підприємства матиме законні підстави брати в них участь, запобігати, виявляти та фіксувати порушення з боку слідчих та оперативних працівників.

Надуманість правових підстав для проведення обшуку, а також допущені правоохоронцями процесуальні порушення у майбутньому можуть стати тими аргументами, завдяки яким вилучене майно швидко та успішно повернеться до власника.

Саме завдяки професійним та послідовним діям адвокатів АБ «Дроздова та партнери» нещодавно вдалося відновити господарську діяльність українського представництва міжнародної компанії. У зв’язку із розслідуванням злочину, відповідальність за який встановлена ст.212 (Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) Кримінального кодексу України, в офісі цієї компанії було проведено обшук та вилучено первинну бухгалтерську документацію, комп’ютерну техніку, печатки. Розробка чіткої правової позиції та швидке вжиття необхідних процесуальних заходів дало закономірний результат у вигляді скасування рішення про арешт майна.