23 Червня 2020 року

Приватна детективна діяльність: у ВР визначилися із моделлю

Приватні детективні послуги, права та обов’язки суб’єктів правовідносин, а також особливості державного контролю в цій сфері визначатимуться Законом «Про приватну детективну діяльність» на базі проекту № 3010.

Відповідне рішення під час останнього засідання ухвалив профільний Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності. Він рекомендував парламенту взяти за основу саме цей проект. Альтернативний №3010-1 – відхилити.

Проект №3010 складається з 22 статей, які встановлюють:

– види детективних послуг та суб’єктів їх надання;

– кваліфікаційні вимоги до приватних детективів;

– основні права та обов’язки суб’єктів

– гарантії захисту клієнтів приватних детективів;

– організацію контролю за приватною детективною діяльністю.

Автори ініціативи вбачають, що послуги приватних детективів сприятимуть вирішенню особистих та майнових спорів, у тому числі у судах. Відзначається, що сталою у світі практикою є послуги з пошуку осіб, місцезнаходження яких не відоме, зниклого майна і тварин, виявленню фактів порушень прав інтелектуальної власності.

Хоча в Україні подібні послуги на законодавчому рівні не регламентовані, водночас, як нормативно визначений підвид економічної діяльності, ця діяльність вже зазначена у класі 80.30 «Проведення розслідувань» Розділу 80 «Діяльність охоронних служб та проведення розслідувань» за КВЕД – 2010. Також кваліфікаційні вимоги до працівників у галузі надання детективних послуг затвердженні за кодом 5169 «Працівники захисних та охоронних служб» Національного класифікатора України. Класифікатор професій ДК 003:2005.

Тож прийняття закону дозволить легалізувати приватну детективну діяльність, яка вже фактично здійснюється, визнана суспільством та має попит.