15 Листопада 2018 року

Три проблеми реалізації ідеї підвищення віку продажу сигарет і алкоголю назвала Олена Дроздова

Мінімальний вік для придбання громадянами України алкоголю та сигарет можуть підняти з 18 до 21 року. Відповідний проект закону №8437 зареєстрований у Верховній Раді.

Яка різниця, коли продавати спиртні напої та сигарети, – видання «СЬОГОДНІ» цікавилося у заступника голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України, директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Існуюче сьогодні обмеження 18 років пов’язано з тим, що саме з цього віку людина вважається дієздатною і несе повну адміністративну та кримінальну відповідальність, а відповідно, сам розпоряджається своїм життям і вирішує, що робити. Однак споживання алкоголю і тютюну – не завжди обдуманий вибір людини, а часто просто вплив сторонніх, або результат внутрішніх переживань, вважає О.Дроздова. В 21 рік людина вже більш зріла психологічно і фізично, може реально оцінити ризики і зіставити їх з власними бажаннями і можливостями.

Тому, на думку експерта, з точки зору здоров’я пропозиція підвищити віковий ценз виглядає розумною. Однак питання полягає в реальності виконання законодавчих норм.

«Незважаючи на заборону продавати алкоголь і сигарети неповнолітнім, хоча б раз в житті вони все ж вживали ці продукти. І хоча ДФС постійно виписує торговим точкам штрафи, ситуація із споживанням алкоголю і сигарет підлітками не змінюється», – зазначила директор АБ «Дроздова та партнери», яка вважає, що навіть якщо нове обмеження введуть, його навряд чи будуть дотримуватися самі продавці.

«По-перше, далеко не всі вимагають від покупця документи, більшість продавців покладається на зовнішній вигляд людини. По-друге, для деяких точок продажу алкоголю і сигарет неповнолітнім – основне джерело прибутку. По-третє, проконтролювати факт порушення і довести його також складно – далеко не завжди в магазині є камери відеоспостереження. І, врешті-решт, від корупції теж нікуди подітися – часто правоохоронці просто закривають очі на такі випадки і створюють ілюзію безкарності», – пояснила вона.

Тому якщо підвищувати вік, треба впроваджувати механізми спостереження: вимагати встановлювати відеоспостереження в місцях продажу алкоголю і сигарет, уважніше перевіряти діяльність торгових точок і суворо вимагати звітності та пояснень. Також треба підвищити штрафи і ускладнити умови отримання ліцензії, вважає адвокат. Тільки тоді підвищення віку принесе користь суспільству.

«Без забезпечення з боку держави потужної системи контролю і впливу на самих торговців будь-які зміни щодо вікового цензу покупців залишаться без бажаного ефекту», – резюмувала О.Дроздова.