10 Липня 2020 року

Умови евакуації авто на штрафмайданчик нагадав Верховний Суд

Доставлення затриманого транспортного засобу для зберігання на спеціальний майданчик дозволяється лише у випадку, якщо транспортний засіб суттєво перешкоджає дорожньому руху.

Про це нагадав Верховний Суд, який у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалив рішення у справі №686/14075/16-а, текст якого нещодавно з’явився у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Громадянин звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Управління патрульної поліції у м. Хмельницькому, у якому просив скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху в частині стоянки транспортного засобу та визнати протиправними дії інспектора  патрульної поліції щодо складання акта огляду, тимчасового затримання та доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик.

Перша інстанція вимоги задовольнила, а от апеляція стала на бік правоохоронців. Суд касаційної інстанції скаргу особи задовольнив: скасував рішення апеляційного суду, залишивши в силі первинне рішення.

Верховний Суд виходив з того, що відповідно до ст. 265-2 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені, зокрема частинами третьою, четвертою і п`ятою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху), працівник уповноваженого підрозділу України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку. Це дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля – евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

У разі якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво не перешкоджає дорожньому руху, такий транспортний засіб не може бути доставлений для зберігання на спеціальний майданчик.

Транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання. Після закінчення триденного строку тимчасового затримання транспортного засобу особа має право звернутися за отриманням тимчасово затриманого транспортного засобу. Таке звернення особи є обов`язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення. І за подання такого звернення та повернення особі тимчасово затриманого транспортного засобу не може стягуватися плата.

Крім цього, суд врахував, що поліція не надала жодних доказів на підтвердження того, що саме власник керував автомобілем та саме він здійснив порушення ПДР. А для того щоб притягнути конкретну особу до адміністративної відповідальності необхідно встановити, що саме вона вчинила дії, зазначені в постанові, тобто, керувала транспортним засобом та допустила порушення ПДР.