29 Січня 2019 року

Висновки ЄСПЛ, які варто врахувати у процесуальних кодексах, проаналізував Олександр Дроздов

У прагненні вдосконалювати судову систему та процес суб’єкти законодавчої ініціативи часто керуються точковими проблемами, не усвідомлюючи при цьому негативного впливу пропонованих змін на картину в цілому. Утім, ще у 2006 році в Україні був запущений механізм, що дозволяє запозичати найкращі концепції та правила справедливого суду й навіть запобігати виникненню проблем на практиці.

Так, Законом №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» державні органи України зобов’язали реагувати на правові прецеденти ЄСПЛ.

При цьому під виконанням рішення цієї установи Україною закон розуміє не тільки виплату стягувачу відшкодування та вжиття інших заходів індивідуального характеру в разі програшу, а й ужиття певних заходів загального характеру.

Серед таких заходів (ч.2 ст.13 закону №3477-IV), спрямованих на усунення виявлених у Страсбурзі системних проблем та їх першопричин, варто виділити внесення змін до чинного законодавства та практики його застосування й забезпечення юридичної експертизи законопроектів.

З урахуванням цього можна виділити знакові для українського судочинства рішення ЄСПЛ, винесені у 2018 році. Вони містять правові висновки, які вказують справді європейський шлях розвитку для українського законодавства.

Докладніше – у повній версії статті президента Спілки адвокатів України, заслуженого юриста України, к.ю.н., адвоката Олександра Дроздова для видання «Закон і Бізнес».