21 Липня 2020 року

ВР погодила реформу патентного законодавства та боротьбу з тролінгом

Аби узгодити українське законодавство щодо охорони прав на винаходи і корисні моделі із правом Європейського Союзу, Верховна Рада внесла низку змін до Цивільного кодексу, Закону «Про правову охорону винаходів та корисних моделей» та Декрету Кабміну «Про державне мито».

Сьогодні, 21 липня, Парламент прийняв у цілому Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформи патентного законодавства» (на базі проекту №2259).

Законом розширюється перелік об’єктів технологій, на які не поширюється правова охорона, встановлюється можливість подання заявок в електронній формі, надається право будь-якій особі подати мотивоване заперечення проти заявки протягом шести місяців від дати публікації відомостей про заявку на винахід, уточнюється порядок надання додаткової охорони прав на винаходи, розширюється перелік прав та обов’язків суб’єктів прав на винаходи (корисні моделі), а також передбачається можливість визнання прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку («post grant opposition»).

Законопроект розроблявся понад 6 років за експертної підтримки ПРООН, ВООЗ, НДІ інтелектуальної власності НАПрН України на базі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України.

Активну участь в експертизі Закону на стадії підготовки його проекту також брав Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ. Національна асоціація адвокатів України підтримала Патенту реформу на засадах пріоритету прав пацієнтів на життя, здоров’я та доступ до найновіших досягнень e сфері медицини.

Законом докорінно змінюється система патентної правової охорони в сфері медицини і фармації. Віднині в Україні патентуватимуться лише інноваційні лікарські засоби. Як і в решті країн Європи з під патентної монополії вийшли способи і методи лікування, діагностики, хірургічних втручань.

Крім цього, Верховна Рада також ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом» (проект №2258).

Документ передбачає:

– щодо торговельних марок – подання заявки в електронній формі; уточнення підстав для відмови у реєстрації або визнання недійсною реєстрації торговельної марки; реєстрацію колективної торговельної марки; уточнення порядку надання правової охорони за міжнародною реєстрацією (за Мадридською системою), посилення санкції за порушення прав на торговельні марки;

щодо промислових зразків – додатковий критерій охороноздатності (індивідуальний характер); правову охорону незареєстрованих промислових зразків; подання заявки в електронній формі; можливість поділу заявки; збільшення строку чинності прав – не більше 25 років (сьогодні – 15); зміну виду охоронного документу (замість патенту – свідоцтво); можливість досудового скасування свідоцтва в Апеляційній палаті.

Останню норму у парламенті вважають дуже важливою для боротьби з «патентним тролінгом» – явищем, що базується на зловживанні недобросовісними особами правами на промислові зразки, які не є новими.