7 Червня 2018 року

Як найняти няню та отримати компенсацію від держави, розповіла Олена Дроздова

На одному з останніх засідань Кабміну прем’єр Володимир Гройсман анонсував, що сім’ї, які планують поповнення, зможуть незабаром розраховувати на додаткову фінансову підтримку від держави. Зокрема, сім’ям, які наймають няню, з 2019 року буде щомісяця компенсуватиcm 1,5 тисячі гривень за умови, що няня працює офіційно.

Що передбачає поки незвичне для нас офіційне оформлення няні, – Укрінформ дізнавався у директора АБ «Дроздова і партнери» Олени Дроздової.

Адвокат звернула увагу на те, що відповідно до положень Кодексу законів про працю України, трудові відносини між роботодавцем і працівником підлягають оформленню у трудовому договорі. При укладенні трудового договору із нянею, роботодавцем виступають фізичні особи (батьки або один із них), а тому, згідно з п.6 ст.24 Кодексу, такий договір обов’язково має укладатися в письмовій формі. При укладенні трудового договору, майбутня няня подає паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, документ про освіту (якщо вимагається), про стан здоров’я та інші документи.

У договорі, який укладатиметься з нянею, необхідно конкретно визначити та вказати наступне:

повний перелік обов’язків няні, зокрема, що саме вона повинна робити по догляду за дитиною, скільки разів годувати, наприклад, яким чином здійснювати ті чи інші процедури, що їй категорично заборонено тощо;

її графік роботи (у випадку погодинної роботи – із котрої години до котрої, у випадку прийняття няні на певний термін – конкретні дати початку роботи та завершення, вихідні дні, у тому числі святкові);

її трудовий розпорядок (із котрої години починається і коли закінчується робочий день, час на обідню перерву);

у випадку прийняття няні на тривалий строк – щорічна оплачувана відпустка ( тривалість відпустки, час початку і кінця). Тривалість щорічної оплачуваної відпустки не може бути меншою 24 днів, а заробітна плата няні при цьому зберігається за нею, як і її робоче місце;

розмір заробітної плати і порядок її виплати (щодня, щотижня чи щомісяця, у який день та у якому вигляді).

За бажанням можливо також передбачити для няні випробувальний термін, який не може перевищувати 1 місяця, про що також зазначити в договорі, указавши дату початку і його закінчення.

Протягом тижня із дня укладення договору, батькам разом із нянею необхідно подати один його зразок до державної служби зайнятості за місцем свого проживання. Для реєстрації необхідно подати, окрім договору, ідентифікаційний код платника податків роботодавця (батьків) і няні, трудову книжку няні.

Зареєструвати договір можна і без няні, але такому випадку, окрім вищезгаданих документів, потрібно щоб підписи няні на договорі були нотаріально посвідчені, а роботодавцеві при собі необхідно буде мати ще й паспорт та копію ідентифікаційного коду няні.

Реєстратор служби зайнятості, перевіривши документи, присвоює номер договору, робить на всіх трьох примірниках відповідну позначку та повертає два примірники (відповідно Порядку реєстрації трудового договору між працівником та особою, яка використовує найману працю, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 260 від 08.06.2001).

Що стосується податків, то відповідно до п.168.2.1. та п. 168.2.2. Податкового Кодексу України, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.

Отже, батьки, які найняли няню, не сплачують податку замість неї. Няня сама повинна подбати про те, щоб своєчасно заповнити та подати щорічну податкову декларацію до органів фіскальної служби, куди включити суму отриманої за рік роботи нянею заробітну плату.