27 Березня 2020 року

Життя або справедливий суд: як в умовах карантину уникнути надзвичайного вибору?

Подовження Кабінетом Міністрів карантину, а також введення в країні режиму надзвичайної ситуації внесло істотні корективи в організацію роботи підприємств, а також змінило спосіб життя буквально кожного громадянина.

Бо перспектива поширення коронавирусной інфекції COVID-19 стала причиною вимушеного обмеження особистого спілкування у всіх сферах. Значною мірою «постраждало» і судочинство.

Так, встановлений в судах особливий режим роботи, який передбачає мінімізацію усного розгляду справ, фактично входить в прямий конфлікт з обов’язком дотримання права кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, яке гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Особливо гостро це питання стоїть в контексті кримінальних проваджень, де якість дотримання права на справедливий суд буквально щомиті впливає на всі інші гарантії.

І тут нам всім (державі, приватному сектору і суспільству) необхідно віднайти можливі інструменти і задіяти доступні сьогодні механізми для дотримання балансу прав і упередження (наскільки це можливо) необхідності вибору між ними.

Як і багато інших, в цей складний період ми максимально перейшли в онлайн-спілкування і змістили акценти в бік письмового провадження. Зустрічі з клієнтами, юридичні консультації, вироблення правової позиції, підготовка і подача процесуальних документів, а також багато інших операцій цілком можуть бути реалізовані і з домашнього «офісу». Одним із доказів тому – додатки відеоконференцій, які в AppStore і PlayMarket вийшли в топ, випередивши ігри і соцмережі.

І все ж певні роботи з надання правової допомоги вимагають особистої присутності захисника в «епіцентрі» подій. Наприклад, обшук, допит, обрання або продовження запобіжного заходу. Звичайно, там, де це допустимо, можна клопотати про перенесення процесуальної дії до поліпшення ситуації (і тут, інша сторона напевно піде вам назустріч). Але таке обгрунтування затримки процесу або побоювання особистої присутності навряд оцінить ваш клієнт, який знаходиться в СІЗО.

Тому тут, як ніколи раніше, на допомогу може прийти корпоративна адвокатська солідарність. АБ «Дроздова і партнери» відкрите до співпраці і закликає колег з усіх регіонів України об’єднати зусилля для вирішення завдань, що вимагають особистої участі адвоката в межах їх фізичного розташування.

З повагою
Олена Дроздова, заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, директор АБ «Дроздова та партнери»