19 Березня 2019 року

ETIAS, безвіз та незаконне збагачення: що насправді змінюється у правилах подорожей до Європи пояснила Олена Дроздова

Після визнання норми ст. 368-2 (незаконне збагачення) Кримінального кодексу України неконституційною, в Україні стали ширитися чутки про можливість скасування омріяного безвізу.

На рішення Конституційного Суду відреагували і в Transparency International. Там зауважили,  що під загрозою опинився не лише український безвіз, а й фінансова допомога країні від МВФ. Скасувавши одну з найважливіших антикорупційних статей Кримінального кодексу (за даними ЗМІ понад 100 кримінальних проваджень НАБУ відкриті саме за цією статтею), Україна в очах ЄС зробила суттєвий крок назад.

Політики, політологи та інші фахівці наперебій оцінювали перспективи втрат, а завдяки нагадуванню Державної міграційної служби України у ЗМІ знову заговорили про нову систему реєстрації громадян під час в’їзду до Шенгену, – звертає увагу директор АБ «Дроздова та партнери» в авторській статті для видання «Закон і Бізнес». – І десь у запалі одвічної битви між зрадою та перемогою «експерти» сплутали безвіз з вимогами безпеки європейської системи авторизації – European Travel Information and Authorization System (ETIAS).

В результаті з’явилася інформація про ускладнення правил подорожей до Європейського Союзу: оформлення заявки, отримання попереднього дозволу, попередню перевірку, та необхідність сплати 7 євро.

Насправді ETIAS та можливість скасування Україні безвізу жодним чином не пов’язані. Хоча б тому, що про систему авторизації заговорили у Європі ще у 2016 році. А системи, подібні до ETIAS, вже функціонують в інших країнах світу.

ETIAS, як і інші системи, спрямована на посилання безпеки, а оплатність реєстрації зумовлена потребою її фінансування.

При цьому рєеструватися у ETIAS будуть не лише українці, але громадяни всіх тих країн, що не входять до Шенгену, в цілях туристичних поїздок або відряджень.

Очікується, що реєстрація буде проходити на сайті etias.com. Її необхідно буде пройти хоча б за чотири дні до поїздки. Доведеться заповнювати анкету (наразі реєстраційна форма відсутня) зі стандартними персональними даними. Також доведеться повідомити про країну ЄС, яку ви маєте намір відвідати першою, а також надати відповіді про певні «скелети у шафі» (стан здоров’я, відмови у видачі віз, правопорушення).

Збір 7 євро стягується за обробку даних у системі і стосується він лише повнолітніх мандрівників. За дітей, наскільки відомо, гроші не стягуватимуть, а заявку заповнюватимуть їхні батьки або законні представники. Очікується, що рішення про надання дозволу система надаватиме миттєво. Втім, не варто виключати й ручного режиму обробки інформації в тих випадках, коли виникнуть сумніви у благонадійності гостей. Саме тому інформацію бажано подавати заздалегідь… Дозвіл на в’їзд надаватиметься до кінця терміну дії закордонного паспорту, але не більше як на три роки.

Втім, останнє слово, як і раніше залишиться за чиновниками на кордоні – якщо з якихось причин ви не сподобаєтеся, наявність дозволу від ETIAS вам не допоможе.

І найголовніше: попри узгодження рішення про впровадження ETIAS послами країн ЄС та Радою ЄС, запрацює ця система лише з 2021 року. То ж панікувати тим, хто планує відпочити у Європі цього та наступного року та вже придбав квитки, не варто.