19 Листопада 2020 року

СБУ проти бізнесу: чим займатиметься спецслужба після реформи

Аби провести анонсовану реформу Служби безпеки України змін до закону про неї недостатньо. Коригування потребують також Кримінальний, Кримінально-процесуальний кодекси, а також КпАП.

Низка нардепів вирішила підтримати державницькі ініціативи та внесла до ВР проект Закону «Про внесення змін до законодавства України про адміністративні правопорушення, кримінального законодавства та кримінального процесуального законодавства щодо діяльності Служби безпеки України та розвідувальних органів” (реєстр. № 4392 від 17.11.2020).

Нагадаємо, за чинним законодавством існує особлива процедура зміни цих кодексів, яка передбачає необхідність підготовки окремого законопроекту.

Залишаючи осторонь абстрактні конструкції авторів стосовно «створення та реалізації окремих завдань незалежного державного правоохоронного органу зі спеціальним статусом, який у першу чергу повинен виконувати функції щодо контррозвідувальної протидії загрозам…», варто звернути увагу на додатковий механізм посилення впливу СБУ на бізнес.

Так, зокрема, у Кодексі України про адміністративні порушення вводиться адміністративна відповідальність за ненадання будь-якою організацією (як державним органом, так і будь-яким підприємством) інформації на запит Служби безпеки України, направлений відповідно до закону або надання на такий запит завідомо недостовірної інформації, порушення встановлених законом строків її надання, і навіть за повідомлення третіх осіб стосовно того, що про них збирається така інформація. Складати протоколи за непослух будуть також співробітники СБУ.

Змінами до Кримінального процесуального кодексу планується позбавити спецслужбу права розслідувати економічні та корупційні кримінальні правопорушення. Ця ідея обговорюється ледь не з моменту утворення СБУ, але на практиці досі так і не була реалізована. З проектом №4392 хочуть чітко розмежувати основну та додаткову підслідність кримінальних правопорушень слідчим Служби безпеки України. Передбачити виняткові випадки, коли СБУ може бути доручено здійснення досудового розслідування, віднесеного до виключної підслідності Національного антикорупційного бюро України. Чи вдасться реалізувати благі наміри цього разу – покаже час.