19 Лютого 2021 року

Водій не зобов’язаний: які новели спілкування з поліцією не підтримала Верховна Рада

Нещодавнє посилення Верховною Радою відповідальності за п’яне водіння наробило чимало галасу. Адже поряд із змінами до КпАП, проектом пропонувалося значно посилити права правоохоронців у спілкуванні з водіями.

Оскільки необхідність розширення повноважень, а також сам проект №2695 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» активно піарили у МВС, багато в кого (в тому числі, самих поліцейських) могло скластися враження, що ці новели і були ухвалені парламентом.

Так, початково пропонувалося закріпити такі обов’язки водія транспортного засобу на випадок подання правоохоронцями сигналу про зупинення (ст. 16 Закону про дорожній рух):

– зупинити авто з дотриманням вимог;

– тримати руки в полі зору поліцейського і не виходити без  дозволу;

На вимогу поліцейського водій згідно проекту мав би:

а) вимкнути двигун та вийняти ключ із замка запалювання (у разі наявності такого ключа);

б) передати для перевірки посвідчення водія, техпаспорт, а у передбачених випадках – поліс ОСЦПВ або пред’явити їхні електронні аналоги;

в) увімкнути аварійну сигналізацію;

г) вийти з транспортного засобу.

Також пропонувалося деталізувати у статті 34 Закону про Національну поліцію правила поверхневої перевірки, яка ставала схожа на обшук. Адже, крім наявних сьогодні прав правоохоронців вимагати відкрити кришку багажника та двері салону, стаття доповнювалися іншими місцями авто, такими як навісний багажний пристрій, капот, причеп, а також інші ніші, які можливо оглянути без їх розбирання. Очевидно тут йшлося про бардачок та інші схованки. Також надавалася можливість перевірити відповідність ідентифікаційних номерів транспортного засобу.

Але при доопрацюванні проекту його первинна редакція зазнала змін і розширення повноважень не знайшло підтримки у народних обранців.

Так, згідно з остаточною редакцією Закону, зупинивши транспортний засіб, поліцейський може вимагати лише: 1) пред’явити (але не передати) документи; 2) вийти з автівки. Вмикати аварійку чи глушити двигун водій за законом не зобов’язаний. Також залишилися старими правила поверхневої перевірки.

Дискусії навколо ознайомлення чи передачі прав поліцейському точаться давно. З одного боку, правоохоронці мають отримати інформацію про водія, але, разом із цим, останній не повинен опинятися у статусі заручника, коли ті забирають документи і довго «вивчають» їх у службовому авто.

Тож зрештою законодавець вирішив уточнити у статті 32 Закону про Національну поліцію, що пред’явлення документів має проходити у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.